Vzťahy na pracovisku

Please enter banners and links.

Zaiste každý z nás pozná intrigy od kolegov alebo nepríjemné ohováranie za chrbtom. Výnimkou už nie je ani donášanie ktoré sa ani nezakladá na pravde. Pokiaľ pracujete v skupinke je samozrejmé, že po čase dôjde ku konfliktom. Tie menšie sa vyriešia samé, no niektoré môžu dotyčnej osobe poriadne ublížiť.

 

Ženský kolektív

         Možno sa to nežnému pohlaviu nebude čítať najpríjemnejšie, no po triezvych úvahách dospejeme vždy k záveru, že najkonfliktnejšie sú práve ženské kolektívy. Kým muži sa nanajvýš pohádajú a razom je všetko vyriešené, ženy sú omnoho zákernejšie a navzájom medzi sebou škodoradostnejšie. Závisť hádam ani netreba spomínať…

 

V novej práci

         Ak začínate práve teraz v novej práci buďte obozretná. Nikto vás nemusí poznať do úplných detailov. Neprezrádzajte o sebe finančné pomery, súkromie a ostatné aspekty súkromia. Sústreďte sa na prácu a všímajte si nových kolegov, najmä to kto sa s kým priatelí a ako si navzájom rozumejú ako celok.

 

Ste obeťou?

         Robíte si svoju prácu podľa dohôd, chodíte na čas a dá sa na vás spoľahnúť. S inými sa rozprávate v rámci normy a nemáte žiadne väčšie konflikty. Cieľom „zlej“ kolegyne je teda odstaviť vás na vedľajšiu koľaj a dôvod je veľmi jednoduchý – ste lepšia. Krajšia, vzdelanejšia, šikovnejšia, obľúbenejšia, štíhlejšia.

Na začiatku menšie útoky ignorujte, pokúste sa ovládať a prípadné narážky radšej nevracajte. Váš nezáujem by mohol nepríjemnú kolegyňu odradiť pretože získa pocit neúspechu. Asertivita by tak mohla byť riešením. Ak ale nepríjemnosti pokračujú alebo sa stupňujú môžete ísť za nadriadeným, v tom horšom prípade jednoducho odísť do nového zamestnania. V prípade potreby, najmä ak ubližovanie na pracovisku zašlo ďalej, neváhajte vyhľadať odbornú pomoc v podobe psychológa. Ten vás podporí a problém unesiete vďaka tomu ľahšie.

Nikdy ale nečakajte, že sa kolegovia postavia za vás, práve naopak – viac ako osemdesiat percent sa vás ani nezastane. Dôvodom je obava zo straty miesta alebo pohádanie sa v kolektíve „iba“ kvôli vám. To predsa nikto riskovať nebude.

 

Druhy šikanovania na pracovisku

  • Bossing – nadriadený šikanuje podriadených, jedna z najhorších situácii na pracovisku.
  • Stalking – obťažovanie telefonicky.
  • Staffing – opak prvého prípadu, tentoraz podriadení šikanujú svojho šéfa aby sa po ňom uvoľnilo miesto.
  • Hightech mobbing – anonymné správy zasielané napríklad emailom zastrašovacieho alebo dokonca výhražného charakteru.
  • Defaming – zosmiešňovanie, ohováranie, hanobenie, osočovanie.
  • Chairing – intrigy medzi vedúcimi pracovníkmi v boji o pozíciu.
  • Bullying – ponižovanie.
  • Sexual harassment – sexuálne narážky, dotyky.

Napísala: Zuzana Šusterová

FOTO: freedigitalphotos.net