Vianoce v iných krajinách

Please enter banners and links.

Naše Vianoce sú každému dôverne známe, a preto sa pokúsime trošku nahliadnuť do iných krajín. Ako trávia sviatky v Holandsku alebo v susednom Poľsku? A prečo sa nehovorí o čínskych vianočných zvykoch?

Santa Claus roznáša darčekyAnglicku a v Amerike. Jeho obrovské sane ťahajú soby a v batožine je ukryté množstvo hračiek pre deti ktoré boli po celý rok dobré. Má oblečený červený plášť, nosí bielu bradu, lieta ponad strechy a darčeky, čo priniesol deťom, spúšťa cez komíny, prípadne aj sám vlezie do domu. Na druhý deň ráno, na prvý vianočný sviatok, nájdu deti nádielku darčekov. Dospeláci oslavujú v kruhu širšej rodiny podobne ako to vidíme v amerických filmoch kde sa stretne celá rodina.

Vo Francúzsku sa na Štedrý večer stavajú jasličky s malými hlinenými figúrkami ktoré predstavujú Jozefa a Máriu s dieťatkom, nechýbajú pastieri a zvieratká. Na Troch kráľov k nim pristavujú troch svätých kráľov ktorí sa, ako vieme, prišli pokloniť dieťaťu. Na štedrovečernom stole býva krémová rolka v tvare dreveného polienka alebo kmeňa stromu nazývaná Buche de Noel. Toto vianočné polienko pripomína prastarý zvyk vložiť do kozuba obrovský klát dreva ktorý má horieť od Vianoc do Troch kráľov. Deti dostávajú darčeky ráno po Štedrom večeri.

V Taliansku sa podobne ako vo Francúzsku stavajú v izbách jasličky. Veľká slávnostná večera býva na Štedrý deň často až pred polnočnou omšou a potom ešte raz na druhý deň. Nikdy nesmie chýbať Panettone, taliansky vianočný koláč. Na darčeky si musia deti ešte trošku počkať pretože ich dostanú až 6. januára. V noci predtým totiž lieta v povetrí na metle trojkráľová bosorka La Befana a spúšťa darčeky cez komín.

Vo Švédsku je výnimočný sviatok už 13. december. Sú to meniny sv. Lucie, podľa Švédov nositeľky svetla. V rodine sa zavčas rána prezlečie niektoré dievča za Luciu – oblečie si dlhé biele rúcho a nasadí si korunu so sviečkami. Takto vyzdobená prinesie rodine rozvoniavajúcu kávu a chlebíčky (alebo pečivo) do postele.

V Holandsku 6. decembra, na deň sv. Mikuláša, prináša Sinterklaas, Holandský Mikuláš, deťom darčeky. Už deň predtým pripláva do Amsterdamu na svojej lodi – Zwarte Piet, alebo slovenský názov lode Čierny Peter. Všetci ho slávnostne vítajú a oslavujú. V noci, 5. decembra, lietajú Sinterklaas a Zwarte Piet nepozorovane nad strechami a spúšťajú darčeky cez komíny. Na druhý deň si ich deti nájdu v topánkach.

V Rusku a na Balkáne čakajú deti na deda Mráza ktorý im prinesie darčeky. Poliaci majú pri slávnostnej vianočnej večeri zvyk kolovania oblátky. Dokola sa podáva oblátka – Oplatek. Na nej je vytlačený obraz Márie, Jozefa a Jezuliatka, a všetci si z nej kúsok odlomia.

Čínske Vianoce sú úplne o inom najmä preto, že v ich kultúre nemajú tradíciu a sú tak skôr módnym trendom ktorý slávia prevažne mladí. Hlavným sviatkom je Jarný sviatok slávený koncom januára. Darčeky nosí deťom vianočný starý muž – Dun Che Lao Ren, rovno do ponožiek.

Mexické Vianoce začínajú už 15. decembra deväťdňovým Posadas, čo symbolizuje čas kedy Mária a Jozef hľadali jasličky. Ozdobený stromček majú Mexičania už od prvého decembra a vedľa  neho je kolíska s malou bábikou Ježiška. Hračky sa deťom darujú v prevažnej väčšine rodín až šiesteho januára.

Napísala: Zuzana Šusterová

Foto: internet