Veci, ktoré nerobte po narodení bábätka

Please enter banners and links.

Týždeň? Mesiac? Päť mesiacov? Je jedno, koľko času vám ostáva do narodenia potomka, už teraz sa na jeho príchod pripravujete, a to je veľmi dobre. Uvedieme si pár vecí, ktoré mamičky chtiac-nechtiac praktizujú a novorodencovi tým rozhodne nepomáhajú pri adaptácii na nové prostredie.

 

 

 

Dieťa si má zvyknúť na spánok v hluku?

            Bohužiaľ, túto myšlienku nevieme priradiť konkrétnemu autorovi, no radšej nech sa k nej nepriznáva. Hlučné prostredie bráni človeku v spánku, ako novorodencovi, tak aj dospelému. Tí, ktorých deti veľmi často plačú, by sa vysávača alebo mixéra ani nedotkli, keď je doma konečne ticho. Sú tu však aj rodičia, ktorí majú poslušné tiché deti, a tí by si mali uvedomiť, že pustené rádio alebo udieranie do rezňov neprospieva zdravému spánku, hoci dieťa neprotestuje plačom.

 

Dieťa sa má vyplakať?

Vyplakať, to znamená, že je tak vyčerpané a unavené z plaču, že zaspí. Predstavte si, že vás niečo trápi a máte chuť kričať. Niečo vám chýba, či prekáža. Neviete to nikomu povedať, máte zalepené ústa, neviete sa pohnúť a všetci vás ignorujú. Rozhodne to nie je príjemná predstava, však? Dieťa potrebuje blízku osobu, väčšinou matku, a práve tá by ho mala zobrať do náručia, chytiť za ruku a upokojiť. Určite budete súhlasiť, že na niečo také nepotrebujete vyštudovať vysokú školu, tak ho nenechajte sa trápiť a buďte trpezlivá a pokojná.

 

Byť precitlivená a zúfalá po pôrode je normálne?

            Áno, je. Stáva sa to. Ale povedzme si na rovinu, je to naozaj normálne? Na svete je človiečik, ktorý bez nás nedokáže existovať, a my myslíme na seba. Egocentrizmus odložte bokom. Hormóny vedia zradiť, to je pravda. Ale ešte stále tu máme zdravý rozum, takže sa ho držme, ako len vieme. Zapojte aj partnera alebo svojho rodiča a spolu to zvládnete. Každý zvláda túto životnú zmenu inak, dôležité je vôbec zvládnuť ju. Môžete si napríklad tesne pred pôrodom precvičovať doma s bábikou starostlivosť o bábätko. Bude to síce vyzerať trochu „psycho“, ale nebude to neskôr taký veľký skok do neznáma.

 

Pozor na správanie

            Odpusťte si prudké reakcie a hádky v prítomnosti dieťaťa. Novorodenec nie je zvedavý na vaše citové výlevy, ani na výlevy kohokoľvek iného. Pokiaľ ide o správanie priamo voči bábätku, môžete mu hovoriť čokoľvek, čítať pri zaspávaní návod na uvarenie kotlíkového gulášu, no podstatný je spôsob, akým ho podáte. Správajte sa primerane, bez zbytočných grimás a neprirodzených prejavov. Mnoho z toho, čo bolo spomenuté, sa týka aj dieťaťa v brušku. To, že ešte nie je na svete, neznamená, že ho nevníma. Veľa zdravého sedliackeho rozumu prajem pri veľkej radosti a možno aj malých starostiach z príchodu nového člena rodiny.

Napísala: Verena

FOTO: freedigitalphotos.net