Romantické filmy a ich vplyv na nás

Please enter banners and links.

Julia Roberts odchádza zo svojho bytu keď ju odrazu preruší trúbenie auta. Pozrie cez okno a vidí, ako sa za ňou šplhá s kyticou v zuboch po požiarnom schodisku Richard Gere aj napriek tomu, že má strach z výšok. Ide vyslobodiť svoju princeznú… Ktorá z nás nepozná túto scénu z filmu Pretty Woman? Mnohé sa rozplačeme a snívame o podobnom princovi. Prečo to tak prežívame aj keď vieme, že v reálnom svete je to úplne inak?

Odpoveď je veľmi jednoduchá: čo keby to takto naozaj fungovalo? Veď po príklade zo života nemusíme dlho pátrať. Kate Middleton bola dievčaťom z obyčajnej rodiny a koncom apríla už stála so samotným princom pred oltárom. Tajne teda dúfame, že niekde existuje muž ktorý dokáže byť romantický a dôvtipný.

Vo filmoch vidíme uskutočnenie vlastných túžob a dávajú nám akýsi prísľub, že niekde aj nás čaká to, po čom túžime. Túžba po kvetoch, romantickej večeri a prechádzkach je v preklade snaha uistiť sa, že partner o nás ešte stále stojí, túži po nás a cíti rovnakú vášeň s láskou ako predtým. Spolu s obrazovkou prežívame to, čo by sme chceli aj v reálnom živote zažiť, len sa nám to nedarí. Každá z nás predsa chce toho gentlemana, muža, ktorý povie často „milujem ťa“, napíše báseň, šokuje lístkami do kina, donesie vo všedný deň kvety a bude výnimočným milencom.

Treba sa však pozrieť aj na negatívnu stránku romantických filmov – dotýkajú sa nás totiž viac než by sme si mohli myslieť. Mnohé sklamané manželky chodia do partnerských poradní s tým, že ich manžel nie je vnímavý, nevie vycítiť čo žena chce a to by predsa vedel keby bol zaľúbený. Tu sa presne ukazuje vplyv romantických scén na našu psychiku – predstavy o láske máme na základe príbehov ktoré sme videli. On nás už nemiluje lebo keby nás stále ľúbil urobil by presne to, čo chlapík vo filme.

Čím menej máme skúseností s láskou, tým ľahšie podliehame ilúziám. Preto sme najviac ovplyvniteľné v puberte. V období dospievania sa učíme ako fungujú vzťahy a ak sme presýtené romantickými filmami ľahko sa môže stať, že budeme hľadať princa a prehliadneme dobrého chlapca len preto, že nebol porovnateľný s ideálom.

Negatívnosť teda spočíva v tom, že romantické filmy vyvolávajú nerealistické očakávania od partnera a predkladajú verziu dokonalých vzťahov v ktorých je všetko ružové a sladké. Ženy potom tlačia svojho partnera do pozície „pána Dokonalého“. Vo vzťahu potom viazne komunikácia a očakáva sa, že on na základe lásky odhalí všetky priania. Ale to tak mimo filmového plátna nefunguje.

Psychologička Katarína Lomská Filasová hovorí, že pod vplyvom romantických filmov, kamarátok a časopisov máme čoraz menšiu tendenciu uspokojiť sa s tým, čo máme a viac hľadáme, preberáme a vyberáme. Možno toho pravého budete hľadať tak dlho, až žiaden nebude „dosť dobrý“ a zostanete sama…

Napísala: Zuzana Šusterová

Foto: photostock