Poruchy spánku

Please enter banners and links.

Spánok patrí k dôležitej časti dňa a má na svedomí naše fyzické aj duševné zdravie. Už jedna nevyspatá noc znamená, že budeme na druhý deň mrzutí a v práci urobíme viac chýb z nepozornosti. „Nespavci“ sú aj náchylnejší na cievne a srdcové choroby, trápi ich zlé trávenie, depresie a môže si ich nájsť cukrovka. Naopak, ľudia ktorí pravidelne dobre spia majú lepšiu pamäť.

Dĺžka a kvalita spánku

Je všeobecne známe, že väčšina z nás vo veku od 25 do 75 rokov potrebuje 8 hodín spánku, ale ak spíte menej nemusíte sa ešte strachovať. Dôležitá je totiž aj kvalita. Niekto síce spí iba 6 hodín, no ráno sa prebúdza svieži i bez budíka. Ak spíte 8 či 9 hodín a ráno sa cítite unavení a dolámaní, treba hľadať chybu.

Kedy vravíme o nespavosti?

Nekvalitný spánok je vtedy, ak je pre vás náročné zaspávanie, máte príliš „ľahký“ spánok ktorý nevie osviežiť a často sa prebúdzate. O nespavosti sa však hovorí v prípade, že vám doba zaspávania trvá viac ako 30 minút a zobudíte sa cca 4x za noc s tým, že neviete opäť zaspať.

Ženy a starší ľudia sú vo všeobecnosti náchylnejší na nespavosť. Problémy môžu prejsť aj spontánne, ale približne u každého desiateho pretrvávajú.

Krátkodobá nespavosť

Spíte dobre, spánok je tuhý a ráno ste svieža ako rybička. Ale občas sa vám stáva, že nedokážete zaspať, chodíte po byte a pozeráte z okna na prázdnu ulicu. Takýto stav sa nazýva krátkodobá nespavosť a trvá iba niekoľko dní, maximálne mesiac.

Paleta príčin je pestrá, niekedy ide o rôznu kombináciu problémov. Najčastejšie je za tým stres, problémy v práci, rodinné konflikty, telesná bolesť (bolesť zuba, zapálené vaječníky a pod.), narušenie denného režimu (spanie cez deň), zmena prostredia (hotel, nová posteľ), časový posun, hluk, horúčava, svetlo.

Hlavné časti spánku

Náš spánok sa skladá z dvoch hlavných častí – REM a NREM. Počas noci sa striedajú. Perióda REM sa u zdravého človeka opakuje asi 3x/noc.

Počas fázy REM je naša srdcová frekvencia zrýchlená, mozog potrebuje viac kyslíka a prebiehajú nám pred očami živé sny. V tejto fáze je náročné človeka zobudiť, ale ak sa to podarí pamätáte si celý sen. REM tvorí 20 % času spánku.

Fáza NREM je pokojná a bez snov. Tvorí 80 % času spánku.

Ešte pred spánkom

Pred tým, ako si ľahnete do postele, by ste mali mať vytvorené dobré podmienky na spánok. Zabezpečte si ticho, tmu a nezabúdajte, že v spálni má byť o čosi chladnejšie aby vás nebudil suchý vzduch. S liekmi na spanie opatrne pretože väčšina z nich je návyková.

Napísala: Zuzana Šusterová

Foto: photostock