Pomoc pri popraskaných žilkách

Please enter banners and links.

Vytiahli ste po zime zo skrine sukne  a pri ich skúšaní zistili nemilý fakt: po nohách máte zatiaľ možno ešte malé, ale červenkasté popraskané žilky? Navyše v rodine má väčšina vašich starších príbuzných kŕčové žily a vám je odrazu jasné, že sa k nim pomaly zaradíte? Našťastie ešte nie je neskoro a celý proces môžete oddialiť. Stačí pár tipov a dobrá sebakontrola.

 

Dbajte na prevenciu

Tvorba popraskaných a neskôr kŕčových žíl na ženských nohách je bohužiaľ veľmi rozšírenou starosťou. V prevažnej väčšine prípadov ide pritom o genetickú predispozíciu, čiže dedičnosť, ale rovnako ich môžu spôsobiť prílišná nadváha, sedavé zamestnanie, nedostatočný pitný režim, antikoncepcia, fajčenie, či nedostatok vitamínov. Dobrou správou je, že pokiaľ máte predispozíciu k popraskaným žilkám a vzniku kŕčových žíl, je možné ich nástup oddialiť a príznaky zmierniť.

Než vám nohy oťažejú, objavia sa na nich štípajúce červené žilky a v noci vám ich začnú ťahať kŕče, môže prejsť veľa rokov, prípadne sa tento katastrofický scenár nemusí naplniť. Pokiaľ máte stojace, alebo príliš sedavé zamestnanie, doprajte svojim nohám prekrvenie v podobe nenáročného cvičenia. Stavajte sa na špičky, krúžte členkami, či sa vráťte do čias telesnej výchovy a precvičte si tzv. bicykel. Veľmi dobrý ťahom, pokiaľ patríte medzi fajčiarov, je pokúsiť sa prestať fajčiť. Fajčenie zanáša všetky cievy, vrátane tých, ktoré rozvádzajú krv do našich nôh a tak ich upchávajú. Tie následne začnú praskať a na pokožke sa vytvorí nepekný žilnatinový strom.

 

Pohyb aj zdravé jedlo

K najlepším spôsobom prevencie však rozhodne patrí dostatočný prísun tekutín, zdravá životospráva a pravidelný pohyb. Čo si pod tým máme predstaviť? Piť by sme mali vždy, keď pocítime smäd, radšej viac, ako menej a to predovšetkým vodu a čaje. Tie najlepšie zaženú smäd nášho organizmu a zriedia krv. Pokiaľ ide o zdravú životosprávu, platí to, čo vždy: jesť môžeme všetko, ale s  rozumom. Zároveň je však dôležité zaradiť do jedálnička jedlá bohaté na vitamíny E, C a B a rutín. Bohatou na rutín je predovšetkým pohánka, ktorá bola v minulosti v našich jedálničkoch celkom bežná, avšak dnes ju dosť obchádzame. Možno vás inšpiruje k jej jedeniu fakt, že v minulosti bol počet žien trpiacich kŕčovými žilami podstatne menší, preto stojí za to pohánku vyskúšať.

To, čo nám na rozdiel od minulosti chýba, je pravidelný primeraný pohyb. V dnešnej dobe dominujú dve formy práce a to buď príliš sedavá, alebo stojatá. Ani jedna nevplýva dobre na ženy, ktoré majú ku kŕčovým žilám predispozíciu. Preto je dôležité zaradiť do svojich aktivít ľahšie formy cvičenia, ideálne plávanie, beh, bicyklovanie, aerobik, či aspoň pravidelné prechádzky, alebo turistiku. Mali by to byť cvičenia, ktoré nohy v konečnom dôsledku veľmi nezaťažujú, ale podporujú ich prekrvovanie.

 

Keď sú už problémom

Pokiaľ problém so žilkami a kŕčovými žilami už nastal, ale ešte nie je príliš vážny a nechcete ešte navštíviť doktora, príznaky zmierni prevencia, nosenie kompresívnych pančúch a vitamínové doplnky bežne dostupné v lekárniach. Čaká vás však vyhýbanie sa saunám a cigaretám, ktoré by prejavy len zhoršovali. Keď je problém už príliš bolestivý a obmedzuje vás v každodennom živote, je potrebné požiadať o lekársku pomoc. Lekár podľa typu žíl a ich poškodenia navrhne spôsob liečby, v lepšom prípade odstráni žilky laserom.

 

Než sa však liečiť na akútne ťažkosti je najlepšie venovať dostatok času prevencii. Predsa len čím na dlhšie problém oddialite, tým dlhšie si môžete užívať vaše dokonalé a hlavne zdravé nohy.

Napísala: Lucia Zimanová

FOTO: freedigitalphotos.net