Je druhé manželstvo iné?

Please enter banners and links.

S kľudným svedomím môžeme tvrdiť, že je rozhodne iné než to prvé. Aj podľa psychológov sa od seba líšia v rôznych ohľadoch: rušia ho tiene minulosti a deti z prvého manželstva. Môže fungovať len vtedy, ak sa zmierime s partnerovou minulosťou a nebudeme od neho vyžadovať prvé miesto – to už majú rezervované jeho deti.

Prvé manželstvo podľa štatistík stroskotá ½ párov, a to približne po desiatich rokoch. Druhé manželstvá sa však rozpadajú, na počudovanie, po necelých ôsmich rokoch. Vydrží iba necelá polovica z nich čo znamená, že ani skúsenosti z prvého manželstva nie sú zárukou lepšieho vzťahu.

Z vlastnej skúsenosti viete, že ste do prvého manželstva vstupovali plní ideálov, mali ste plány a zidealizované sny. Všetko malo byť ružové a láska nemala nikdy ochladnúť. Svoje predstavy ste sa potom snažili všemožne naplniť a každá odchýlka bola vnímaná ako zlyhanie. Neboli ste zrejme pripravení, nezhodli ste sa, možno ste dúfali v jeho zmenu. Prišla nuda, každodenné problémy, odcudzenie sa jeden druhému a… Túžba po dokonalom vzťahu vás doviedla k úplnému rozpadu.

V druhom manželstve je pozitívne to, že sme starší, držíme sa viac pri zemi a pády nás menej bolia. Túto idylickú predstavu však narúšajú tzv. „rušivé vplyvy“ ktorých je dokonca viac než v predošlom manželskom zväzku. Podľa prieskumov uzatvárajú druhé manželstvá ľudia vo veku 35 rokov priemerne 5 rokov po rozvode. Ďalej sa uvádza, že ešte 40 % ľudí reaguje na expartnera aj po šiestich rokoch od rozvodu. Prejavujú hnev, žiarlivosť, niektorí aj zvyšky lásky. Nový partner sa preto môže právom cítiť ako náhrada za predošlú lásku nehovoriac o tom, že sú prípady kedy sa nový partner podobá výzorom na predošlého.

Ako je už spomenuté v úvode, ani skúsenosti nie sú zárukou. V druhom partnerstve hrá dôležitú úlohu aj minulosť a s ňou spojené deti. Áno, aj predtým mal priateľky a rozchody, no manželstvo je vnímané ako silnejšie puto a pôsobí ako rušivý element. Rovnako negatívne je porovnávanie – máme pred očami predošlého manžela a podľa tejto schémy súdime nového. A to je jedna z poradne veľkých chýb.

Ďalej sú tu už deti ktoré máte buď vy, on, alebo obaja. Bezdetné páry sa lepšie vžívajú do nového zväzku, no akonáhle má jeden záväzky treba sa na vzťah dívať inak. Dieťa sa nedá zmazať, a preto rodič nebude nikdy výhradne patriť len jednej, novej rodine. Mnohokrát deti neakceptujú náhradného rodiča, berú ho ako slabú náhradu, dochádza ku konfliktom a napokon to vedie aj k nezhodám manželov.

Človek, ktorý uzavrel druhé manželstvo sa cíti byť neistý a nedokáže otvorene hovoriť. Môže dokonca reagovať stiahnutím sa do seba. Ak ste sa rozhodli vstúpiť opäť do tej istej rieky majte na pamäti, že sa treba vyvarovať porovnávaniu, snažiť sa o pochopenie a je na mieste aj zníženie svojich nárokov. Dobre si premyslite sobáš, možno bude rozumnejšie vziať sa tentoraz na úrade namiesto kostola. Vyzbrojte sa toleranciu a schopnosťou zavádzať kompromisy.

Napísala: Zuzana Šusterová

Foto: photostock