Jarná detoxikácia krok za krokom

Please enter banners and links.

aaaJarné obdobie je časom, kedy sa veľa ľudí púšťa do detoxikácie po zime, kedy máme málo pohybu, málo kvalitnej čerstvej zeleniny a ovocia a kedy, povedzme si úprimne, vedome či nevedome zanedbávame správne stravovacie návyky.

Tieto a mnohé ďalšie vplyvy, ako napríklad znečistenie vzduchu, či potraviny plné chemikálií, aby si zachovali trvanlivosť, spôsobujú zanesenie tela toxínmi, ktoré naše prirodzené detoxikačné procesy z tela nezvládajú vylúčiť.

Ako však s detoxikáciou začať, aby ste si v tele nenarobili viac škody ako prospechu? V týchto 7 krokoch detoxikáciu zvládne každý.

 

1. krok: Robíme poriadok v jedálničku

Detoxikácia začína v tráviacom trakte, preto absolutne nevyhnutný a prvý krok je úprava stravy. Zaraďte do stravy tzv. superpotraviny, ktoré svoje označenie získali vďaka mimoriadne vysokému obsahu prospešných látok. Aby sa uľavilo tráveniu, pridajte vlákninu, obmedzte rafinovaný cukor a soľ, prípravu stravy na pare alebo dusením. Vyhýbajte sa červenému mäsu, úplne zakázaný je alkohol a cigarety.

 

Čistenie tráviaceho traktu tiež podporíte cielenou kúrou. 2-týždňová detoxikačná kúra prodetox pomôže so vstrebávaním bielkovín, vitamínov a minerálov zo stravy. Zmes bylín, prospešné baktérie, vlákninu a antioxidanty, ktoré účinkujú v tráviacom trakte a spolu s vhodným jedálničkom vás dokážu zbaviť až 3 kg toxínov.

 

TIP : prodetox si môžete objednať tu a ak použijete kupón “100dolu”, tak vám to strhne asi 4 eurá z objednávky.

 

2. krok: Pridávame vitamíny

bbb

Pridajte sa k smoothiemánii a začnite mixovať! Dostatok vitamínov tak budete konzumovať nenásilným, ba priam zábavným spôsobom, preto pustite uzdu svojej fantázii a začnite vymýšľať recepty.

 

Niektoré kombinácie sa na prvý pohľad môžu zdať nezvyčajné, no kým si na chuť zvyknete, prekryte ju pridaním ovocia (banán, ananás…) Kombináciou listovej zeleniny a vybraných druhov ovocia zabezpečíte svojmu telu dostatok antioxidantov, ktoré chránia bunky pred voľnými radikálmi.

 

3. krok: Dbáme na dôsledný pitný režim

Dostatočný pitný režim by mal byť súčasťou každého dňa. Počas detoxikácie vyraďte všetky umelo sladnené limonády a džúsy. Váš partner bude aspoň 2-litrová fľaša čistej vody alebo šálka s bylinkovým čajom, podporujúcim detoxikáciu. Vhodný je zelený čaj pre jeho vysoký obsah antioxidantov, žihľavový čaj s prečisťujúcimi účinkami alebo mäta pre jej priaznivé účinky na tráviaci systém.

 

Čistú vodu si môžete ochutiť s citrónom. Nevstrebaný vitamín C má močopudné účinky, čím sa škodliviny odstraňujú rýchlejšie a okrem toho, ráno naštartuje váš metabolizmus.

 

4. krok: Dostatok spánku

Sami najlepšie viete, že nedostatok spánku vás robí podráždenými, chýba vám energia, spomaľuje sa metabolizmus a telo reaguje väčšou chuťou na nezdravé jedlá. Spánok je základ, udržiava zdravie, správne fungovanie orgánov, ktoré majú dostatok času na regeneráciu, dodáva nám energiu na fungovanie. Ak ste doposiaľ spánok zanedbávali, je na čase nastaviť si novú spánkovú rutinu.

 

5. krok: Doprajeme si masáže a saunovanie

Skúsení maséri vedia špeciálnymi masážnymi technikami rozprúdiť prietok lymfy, vďaka ktorej sú cez lymfatický systém odstraňované škodliviny z tela. To, že lymfa neprúdi správne si, najmä ženy, všimnú zhoršeným stavom pokožky a celulitídou.

 

Detoxikačné účinky medu sú rovnako využívané pri masáži. Med tiež zlepšuje krvný obeh v pokožke a umožňuje ľahší odvod toxínov z pokožky. Saunovaním sa vďaka poteniu zbavíte aj hlboko uložených škodlivín.

 

6. krok: Pridávame pohyb

Pravidelný pohyb by mal súčasťou zdravého životného štýlu aj mimo procesu detoxikácie. Okrem pozitív, ako je zrýchlenie metabolizmu, zlepšenie trávenia či zhodenia pár prebytočných kilogramov, pravidelný pohyb na čerstvom vzduchu posilňuje účinky detoxikácie.

 

Vyberte si aktivitu, ktorá vás bude baviť a venujte jej aspoň 30 minút každý deň. Nemusí ísť o žiadny náročný šport, úplne postačí prechádzka na čerstvom vzduchu.

 

ccc7. krok: Zbavujeme sa stresu

Kvôli vypätým situáciám často nedokážeme ovládať svoje stravovacie návyky. Možno sa vám tiež stalo, že pod vplyvom stresu ste siahli po sladkostiach alebo inej maškrte. Stres ovplyvňuje tiež kvalitu spánku a ten, ako sme vyššie spomínali, je kľúčový pre regeneráciu orgánov a prísun energie.

Na boj so stresom existuje množstvo techník, ktoré majú väčšinou spoločného menovateľa – správne dýchanie, ktoré pomáha zbaviť sa fyzického a psychického napätia.

Skúste úplne jednoduchú meditáciu, ktorá zaberie 15 minút denne. Hlboko sa nadýchnite nosom, pomaly počítajte do 3 alebo 4. Vydychujte rovnako pomaly. Cvičenie vykonávajte v úplnom pokoji, nikam sa nenáhlite.

Detoxikácia nie je chudnutie, je to komplexná zmena stravovania, preto si vyžaduje dostatok pevnej vôle. Počas procesu sa môžete stretnúť s negatívnymi efektmi, ako je malátnosť, bolesti hlavy – trvajú zvyčajne prvé 2 – 3 dni, kedy prebieha najintenzívnejšie vyplavovanie toxínov. Potom však nastane úľava a takto očistený organizmus bude schopný lepšie fungovať, pocítite novú energiu, takže rozhodne stojí za to vydržať.

Reklamný článok