Hrať na dychovom nástroji je stále IN

Please enter banners and links.

Čoraz viac mladých ľudí sa necháva strhnúť trendom folklórnych tanečných či hudobných skupín. Mladé slečny i muži sa s obľubou navliekajú do ľudových krojov a vystupujú na rôznych podujatiach v sprievode dychových hudobných nástrojov. Často na nich aj sami hrajú, pretože znejú skutočne čarovne.

 

Dychový nástroj nielen pre orchester

Ak ste našli v hudbe zmysel a láka vás aktívne sa na hre zúčastňovať, potom dychové hudobné nástroje sú medzi prvými, ktoré by ste si rozhodne mali vyskúšať. Veď napríklad takú ústnu harmoniku vlastnil zaiste ešte aj váš starý otec a hrával na nej, keď mu bolo veselo i smutno. Nemusel mať ukončené ani hudobné konzervatórium, aby na nej dokázal zahrať niečo, čo sa dá počúvať bez zaťatých zubov. Dychové nástroje fungujú na princípe rozochvievania vzduchového stĺpca. Zakrývaním a odkrývaním dierok na nástroji sa z neho vyludzujú rozličné tóny. Medzi najznámejšie drevené dychové hudobné nástroje sa zaraďuje flauta, klarinet alebo hoboj. V kategórii plechových objavíte trúbku, lesný roh alebo trombón a v skupine nešpecifikovaných napríklad akordeón alebo už spomínanú ústnu harmoniku. Flauta a saxofón sa v súčasnosti vyrábajú z plastu a kovu, hoci sa v pôvodnom delení dychových nástrojov ocitali v skupine drevených.

 

Začnite s flautou

Voľbou začiatočníkov býva väčšinou flauta. V obchodoch nájdete flauty zobcové, priečne alebo pikoly. Zaraďujú sa medzi tie lacnejšie hudobné nástroje, a preto ich kúpu neoľutujete, ani keď hru vzdáte po týždni skúšania. Flauta sa i napriek robustnej konštrukcii ľahko drží a aj jej udržiavanie je jednoduché, postačí vám čistá voda. Hrá bohatým a plným tónom aj bez vynaloženia námahy. V hudobninách nájdete flauty s dreveným dekorom, ale i farebné, ktoré síce vyzerajú ako hračky pre deti, no často sa využívajú v profesionálnych hudobných súboroch. Keď si však trúfate na viac a vládzete s dychom, vyskúšajte trúbky. Zoženiete aj také, ktoré sú vhodné pre začiatočníkov alebo deti. Vyznačujú sa jednoduchou obsluhou a príjemnou intonáciou.

 

Trúbky sa predávajú v rozličných farebných vyhotoveniach, no my máme asi aj tak práve pred očami klasickú zlatú trúbku, akú vídame v orchestroch. V dnešnej podobe má trúbka tvar valcovitej plechovej trubice s tromi záklopkami, na jej konci sa náchadza ozvučník zvoncovitého tvaru. Trúbka znie veľmi slávnostne napríklad pri spoločenských podujatiach, to napokon poznáme i z rozprávok…

 

Veľmi podobný trúbke je trombón, aspoň čo sa výzoru týka. Zaraďuje sa do skupiny najstarších hudobných nástrojov a je vyrobený z kovu. Trombóny skvelo znejú sólovo i v orchestri, dokonca nachádzajú svoje zastúpenie i v džeze.

 

A keď sme v oblasti džezu, určite stojí za zmienku saxofón. Nezačína sa s ním ľahko ako s flautou, avšak keď sa niekde objaví jeho zvuk, každý spozornie. V ponukách hudobnín objavíte saxofóny sopránové, altové, tenorové i barytónové, vyrobené z mosadze. Nielenže vyzerajú ako jeden obrovský šperk, ale aj dodajú lesk každej skladbe. Majú nižší rozsah ako ich predchodcovia klarinety a možno preto sú také vyhľadávané. Nachádzajú svoje zastúpenie v každom hudobnom zoskupení.