Dojčatá a vysoké teploty

Please enter banners and links.

S teplotami sa ťažko vyrovnáva každý, bez rozdielu veku. Zatiaľ, čo tí väčší a starší vieme dodržiavať svoj pitný režim sami, tí najmenší to majú v horúčavách omnoho ťažšie. Navyše lekári, odborníci a mamičky sa v názoroch líšia. Ako pomôcť dojčatám pri vysokých letných teplotách?

 

Stačí len dojčiť?

Základnou otázkou, ktorú si každá mamička kladie, keď teplomere vonku začnú presahovať 30 °C je, či stačí bábätko len dojčiť, alebo je potrebné dodať aj iné tekutiny. Názory sa rôznia, pretože je dôležité aj konkrétne zloženie materského mlieka každej ženy. Niektorým bábätkám môže stačiť počas vysokých teplôt len častejšie kojenie. Samotné materské mlieko totižto neslúži len na zahnanie hladu, ale uhasí aj smäd bábätka a doplní v teple sa rýchlo strácajúce tekutiny. Avšak nie každému bábätku to musí stačiť! Ak mrnčí, je nepokojné a kojenie už odmieta, no stále sa vám zdá smädné, skúste mu dať lyžičku prevarenej vody z vodovodu, alebo dojčeneckej vody. Možno mu chýba práve to. Väčšinou však tie najmenšie bábätká, najmä novorodenci do pol roka viac, ako materské mlieko potrebovať nebudú. Väčšie dojča sa možno iných tekutín bude dožadovať aj samo, záleží na jeho veku.

 

Prevárať každú vodu?

Nie každý má hneď po ruke rozbor vody z vodovodu, aby vedel, či je zdravotne nezávadná. Ak ale medzi takýchto šťastlivcov patríte a dokonca sa dozviete, že vaša voda z vodovodu je vážne dobrá, neznamená to, že vášmu bábätku ju môžete dať takú, aká z kohútika vytečie. Aj tú je potrebné najprv prevariť a tak zbaviť chlóru. Pokiaľ ide o dojčeneckú vodu, tu sa názory rôznia. Na trhu ich je hneď niekoľko druhov a mala by byť vhodná pre bábätká bez ďalšieho prevarenia. Napriek tomu sú niektoré mamičky radšej opatrné a prevárajú aj vodu z fľaše určenú pre dojčatá.

 

Čaje: áno či nie?

Snáď najdiskutovanejšou témou pitného režimu dojčiat sú čaje. Je naozaj dobré dať smädnému bábätku za lyžičku čaju a ak áno, akého? Prevažne sa hovorí o bylinných čajoch, no nie je veľmi zriedkavé stretnúť sa aj s veľmi slabým čiernym čajom. Avšak je naozaj otázne, do akej miery sú pre bábätká vhodné a možno by sa do jedného roka ani nemali podávať. Malým deťom môžu byť čaje ťažké na žalúdok a spôsobiť žalúdočné problémy, ľahké zvracanie alebo hnačky. O niečo väčším dojčatám sa však málo čaju dávať môže, buď priamo detský čaj, alebo slabučký bylinkový. Čaje sa odporúča neluhovať tak, ako sme na to zvyknutí my, dospelí, ale len dva krát rýchlo namočiť sáčok do horúcej vody. Takýto čaj môže byť pre dojčatá okolo jedného roku v teplách celkom prospešný.

 

Každé dieťa má svoj režim a svoje osobitné potreby. Čím je dojča väčšie, tým je aj aktívnejšie a najmä pri vysokých letných teplotách potrebuje tekutiny dopĺňať viac, ako mu ich poskytuje materské mlieko. Prevarenú vodu preto postupne môže doplniť aj zriedený ovocný džús. Čo bude vášmu dieťatku vyhovovať, to spoznáte sami.

Napísala: Lucia Zimanová

FOTO: freedigitalphotos.net