Diagnóza: Mamičkin maznáčik

Please enter banners and links.

stará žena

Mama je nepochybne dôležitá osoba pre každého človeka. Potrebujeme ju aj keď sme už dospelí a jej rada nám už neraz pomohla i napriek tomu, že sme ju najprv nebrali do úvahy. Veta „ja som ti to vravela“ sa často opakuje a my máme sklopené uši. ALE existujú aj hranice. Hranice, za ktoré by matka nemala siahať. Hranice, ktorých prekročenie narúša spolužitie dvoch ľudí.

Mladý muž, nazvime ho Ján, mal vzťah s mladým dievčaťom, Luciou, ktoré ho zaujalo natoľko, že s ňou chcel stráviť zvyšok života. Mal na to už aj vek a dokázal zabezpečiť rodinu. Problém však nastal v momente, keď sa do ich vzťahu začala miešať jeho matka. Zasypávala ho častými telefonátmi, pokojne zorganizovala obed viackrát do týždňa bez opýtania a čakala, že ak sa bude nudiť Jano vymyslí program. Lucia sa snažila mať ho najmä pre seba, s Janovou matkou aj rozprávala, no neviedlo to nikam. Napokon to nevydržala a rozhodla sa odísť. Niet sa čomu čudovať, veď bola druhá…

Žena nie je druhá vo vzťahu len vtedy ak jej partner má milenku, ale aj keď je na prvom mieste matka. Nikto od vás nemôže čakať, že budete takýto vzťah chápať, či dokonca podporovať. Psychológovia tvrdia, že tento vzťahový trojuholník jednoducho nie je normálny. Muž sa má osamostatniť rovnako ako to urobila žena pri vstupe do vzťahu.

Normálne je, ak si váš partner váži svoju matku a jej opateru ktorú mu dávala keď bol malý, no už je dospelý muž a teda by ju mal navštevovať sporadicky. Pozornosť by mala byť sústredená na priateľku, manželku, rodinu a deti. Na vlastný život.

Od matky ťažko odchádza muž majúci v detstve buď veľa matkinej lásky, alebo naopak nedostatok. Muž, ktorého matka zahŕňala opičou láskou je v dospelosti bez výdrže, nemá sebadôveru a je úzkostný. Naopak, ak nemal dostatok lásky, potláča v sebe nevedomí hnev  a zostáva pri matke dúfajúc, že práve teraz o neho prejaví záujem.

Skúste sa s ním vážne porozprávať, vysvetliť mu že odmietate byť na druhej koľaji. Aj váš názor predsa môže byť rovnako dobrý, či dokonca lepší. Vhodný je aj otvorený rozhovor pri šálke kávy s jeho matkou. Musí predsa chápať, že je to váš život ktorý si spolu budujete a nechcete aby stroskotal.

Ste aj vy matkou syna? Vyvarujte sa chýb! Vaša materinská láska je nebezpečná vtedy, ak ho:

–      prehnane rozmaznávate: ide o sebeckú formu lásky pri ktorej slepo túžite byť milovaná dieťaťom, pútate ho k sebe a čakáte, že od vás nikdy neodíde,

–      prehnane ochraňujete: áno, dieťa treba ochraňovať a pomôcť mu ak niečo vyparatilo, no ak to preženiete riskujete, že vychováte strachopuda ktorý bude všade (rovnako ako vy) vidieť nebezpečenstvo; nechajte ho aby nazbieral vlastné skúsenosti lebo inak hrozí, že nikdy nedospeje,

–      kŕmite vlastnými predstavami o jeho živote: viete už teraz čo z neho má byť, na akú vysokú školu pôjde, čo bude robiť v zamestnaní, ako má vyzerať jeho priateľka, a on napokon pod vašim tlakom zabudne na vlastné ciele len aby vás nesklamal, odsunie svoje ideály,

–      považujete za svojho rytiera: bude to znieť smiešne, ale ide o tzv. erotizovanú matku; tým, že ho ochraňujete, podporujete ho v tom aby bol k vám rytiersky, utešoval vás a kdesi v kútiku duše žiarlite na jeho partnerku nevedomky vysielate záujem o svojho syna ako o partnera a on automaticky sústredí pozornosť len na vás.

Napísala: Zuzana Šusterová