Detská žiarlivosť

Please enter banners and links.

Príchod druhého dieťatka do rodiny je rovnako radostný, ako keď ste si priniesli to prvé. Problémy ale nastávajú práve pri skutočnosti, že tentokrát to nie ste len vy a váš partner, ktorí sa s drobcom musia vžiť, ale aj vaša staršia ratolesť. A tá vám zmeny v zabehnutom režime len tak neprepáči!

Je detská žiarlivosť problém?

V žiadnom prípade nečakajte od staršieho dieťaťa, či už má dva roky, alebo viac, že nebude ani náhodou žiarliť. Ak by ste boli v jeho situácii, videli by ste, ako vám vašu mamičku a ocinka zrazu kradne niečo malé, plačúce, ktoré vás v noci budí a pozornosť rodičov a celej rodiny už nie je nasmerovaná k vám. Počúvate zákazy, ako: „to nemôžeš bábätku robiť, tak ho nemôžeš chytať, to nemôže papať“ a podobne a vôbec neviete, čo ten malý uzlík vlastne môže a ako to robí, že je väčšina pozornosti upriamená na ňom. Vtedy staršie deti začínajú strhávať pozornosť na seba od prvotných kresbičiek, až po nevysvetliteľné záchvaty hnevu či plaču. Aj s dovtedy poslušných drobcov sa môžu stať naozaj nezbedné deti a to všetko len pre to, aby ste sa im viac venovali. A pokiaľ ide o bábätko, pri tom nevedia, či ho majú ľúbiť alebo byť. Preto mu mnohokrát nevedomky (ale ja plne vedome) ublížia, udrú ho, alebo pripučia v príliš tesnom objatí. A tíšiť dve plačúce deti, to dá zabrať.

Ako sa so žiarlivosťou vyrovnať

Najlepšia je prevencia a príprava staršieho dieťaťa na nového súrodenca ešte pred jeho narodením. Rozprávajte sa s ním, hovorte mu, čo všetko budú môcť neskôr spolu robiť a ako ho ako starší súrodenec má chrániť a pomáhať mu. Keď sa bábätko narodí, nestráňte ho staršiemu dieťatku, ale práve naopak, ukazujte mu ho, učte ho, ako má bábätko pohladkať, alebo ho zapojte do starostlivosti oň. Poteší sa, ak vám bude môcť pri malinkom pomôcť, nadobudne pocit, že aj ono je stále dôležité a že ste oňho nestratili záujem, ba práve naopak, dôverujete mu ešte viac. Zároveň, aj keď je to náročné, snažte sa počas spánku bábätka venovať a hrať sa so starším, aby nenadobudlo pocit, že oňho nemáte záujem. Vysvetlite mu, čo môže on a bábätko nie a ako sa budú môcť spolu hrať, keď podrastie. Občas vám aj vaším deťom padne vhod, ak si staršie dieťa zoberú na pár hodín k sebe starí rodičia, alebo iní obľúbení príbuzní, alebo naopak, ak niekto iný pokočíkuje mladšie a vy tak máte pár hodín len a len na staršie dieťa.

Ak žiarlivosť pretrváva

Niekedy sa stane, že žiarlivosť deťom vydrží naozaj dlho. Buď niekto z vášho okolia stále protežuje mladšie, aj keď už podrástlo, a staršieho dieťaťa sa to dotýka, alebo je proste staršie dieťa ťažšej povahy. V druhom prípade niekedy pomôže možno až detský psychológ, v prvom prípade zas porozprávanie sa s deťmi aj dospelými. Detská žiarlivosť však nikdy tak úplne nevymizne, dokonca sa deti môžu aj pobiť. Dôležité je, aby ste im určili medze, ale zároveň je dobré, ak sa naučia medzi sebou komunikovať a možno aj jedno zaucho od toho druhého ich časom privedie k omnoho silnejšiemu (a lepšiemu) putu medzi nimi.

Ak však agresivita u detí prekračuje medze a jedno z nich už skôr to druhé priam až šikanuje, je dobré vyhľadať odbornú pomoc a snažiť sa nájsť, kde je problém.

Najlepšia správa je, že väčšinou deti zo žiarlivosti vyrastie a nakoniec súrodenecký vzťah medzi nimi môže byť úplne krásny.

Napísala: Lucia Zimanová

Foto: Graeme