Chcete ušetriť?

Please enter banners and links.

V našich domácnostiach sa to len tak hemží spotrebičmi. Stále pribúdajú nové a vy tak máte pocit, že sa nedoplatíte. Ako znížiť náklady? Niektoré z nižšie spomenutých rád ste možno už počuli, iné môžu byť nové a my z mnau.sk veríme, že i užitočné.

 

Teplo & vykurovanie

         Začnime teplom pretože práve to je v týchto chladných mesiacoch v našich príbytkoch dôležité.

Na radiátoroch by ste nemali nič sušiť pretože prichádzate o 20 % tepla. Radšej využívajte balkón alebo sušiaky kdesi na chodbe. Záclony a závesy vás zas oberajú o približne 25 % tepla, takže je na mieste ich skrátiť, vymeniť sa tenučké alebo v ideálnom prípade úplne odstrániť. Okrem tepla budete mať v izbe aj jasnejšie.

Aj napriek vetru či mrazu vetrajte. Nie postupne, ale nárazovo, a to aspoň 5 minút každé štyri hodiny. Budete mať v miestnosti nielen svieži vzduch, ale i príjemnejší pretože sa vyvetrá suchý prekúrený vzduch.

Nezabúdajte na zlaté pravidlo kúrenia ktoré vraví o tom, že nepotrebujete vo všetkých izbách rovnaké teplo. V kuchyni vám je obvykle pri varení alebo pečení horúco, takže ju vykúrte iba na nejakých 18 stupňov. Detskej izbe postačí na teplomery 20 stupňov a do obývačky si pustite teplo na 22 stupňov. Spálňa, kde sa vyhrejeme počas celej noci a nepotrebujeme v nech sucho, môže byť vyhriata na najviac 21 stupňov. V kúpeľni sme nahí, takže si doprajte najviac – 24 stupňov.

 

Elektrina & osvetlenie

         Najprv by ste sa mali zbaviť starých spotrebičov a vymeniť ich za nové, pretože novšie sú vyrábané modernými technológiami vďaka ktorým budete vedieť ušetriť prekvapivo až 70 % energie v porovnaní so starým spotrebičom. Radšej teda investujte do nového, oplatí sa to.

Ak už sme pri kupovaní vyberajte také, ktoré majú označenie A+. Platí pravidlo, že čím viac plus za písmenkom A, tým viac energie bude vedieť spotrebič ušetriť. Pri vyberaní sporáku zamierte svoju pozornosť na indukčný, lebo okrem mnohých iných výhod ten kvalitný ušetrí až do 50 % energie.

Pri bežnom chode kuchyne myslite na umývačku riadu – áno, šetrí vodu aj elektrinu, ale vie toho usporiť ešte viac v prípade, že budete bežný riad umývať v „economy“ programe – ten zožerie cca o 30 % menej vody. Podobne je to aj pri varení: voľte menšie hrnce v ktorých budete variť na menších horákoch aby sa nemuseli zapínať tie väčšie.

Nezabudnite ani na odmrazovanie chladničky. To by malo byť pravidelné nakoľko už pri pol centimetri ľadu chladnička berie o 30 % energie viac.

Prejdime z kuchyne do iných častí bytu/domu. O režimoch „stand by“ na televízoroch, DVD a Bluray prehrávačoch či iných spotrebičoch ste už iste počuli. Kontrolky a displeje nesvietia iba tak, berú vašu elektrinu. Preto by ste ich mali počas nepoužívania vypínať úplne. Samozrejme, nemusíte vyťahovať každú jednu elektroniku zvlášť – zadovážte si predlžovací kábel s vypínačom, do ktorého zapojíte všetku elektroniku vrátane nabíjačiek pokiaľ ich nechávate stále v zásuvke aj keď nič nenabíjajú. Jedným tlačidlom potom pohodlne všetko vypnete.

 

Voda & umývanie

         Poslednou časťou, ktorej sa ešte povenujeme, je voda. Používajte vo svojej domácnosti šetrné sprchové hlavice a nezabudnite ani na nový moderný spôsob, tzv. WS stop splachovací systém. Ten zabezpečí, že použijete na spláchnutie iba toľko vody koľko potrebujete, a nie celú nádrž.

Pripomenieme vám aj to, že sa máte vyvarovať kvapkajúcim kohútikom a zbytočne častým kúpeľom – účelnejšie je sprchovanie (zaberie menej času a aj menej vody). Okrem toho pri spomínanom sprchovaní alebo umývaní riadov či zubov nezabudnite vodu pustiť na opláchnutie riadu alebo zubov, a zas vypnúť. Nenechávajte zbytočne tiecť prúd vody. Podobne je to aj s rýchlym praním bielizne v rukách – obľúbené tričko namočte, vodu vypnite, dajte prášok a bez vody preperte, opláchnite. Hotovo.

Napísala: Zuzana Šusterová

FOTO: freedigitalphotos.net