Aký je prvý rok s dieťaťom?

Please enter banners and links.

Možno patríte aj vy k tým ženám ktoré práve čakajú svoje prvé dieťa. Zaiste máte chuť prečítať si niečo zaujímavé, ste zvedavá čo vás čaká a čo je dobré vedieť. Vedomosti navyše nie sú nikdy na škodu, a preto sme pre vás pripravili pár zaujímavostí spísaných v skratke.

Momenty tesne po pôrode

Vaše novorodeniatko môže vyzerať veľmi odlišne od tých ktoré bežne vidíte v detských reklamách. Hneď po pôrode zrejme nebude ukážkové, a preto akceptujte jeho prvotný výzor. Hlavička totiž môže byť zdeformovaná, pokožka modrá až mierne sivomodrá, a ručičky budú skôr zvráskavené než jemné a hebké. Všetko sa však po istom čase upraví na pravú mieru – tvar hlavy sa upraví do cca dvoch dní, pokožka zružovie na bežný odtieň po pár poriadnych nadýchnutiach, scvrknutá koža sa sama „vyhladí“ do niekoľkých hodín. Aj sploštený noštek sa sám sformuje a narovná asi po troch až štyroch dňoch.

Tieto vyššie spomenuté javy sú veľmi bežné a netreba sa ich zľaknúť. Niektoré mamičky ktoré na to neboli pripravené potom krátko po pôrode čelili depresiám, ba dokonca sú známe aj mnohé prípady odmietnutia vlastného novorodenca kým nebude „normálne“.

Prevoz z pôrodnice domov

Prevažná časť žien ide domov autom, takže myslite na bezpečnosť dieťatka. Nemajte ho počas cesty na rukách v náručí alebo vo vaničke kočíka. Zaobstarajte autosedačku pre novorodenca; tá má pohodlný tvar vajíčka a je stavaná na 0 až 13 kíl. Najlepšie je kúpiť ju ešte pred pôrodom aby ste sa s ňou naučili manipulovať. Nie je na škodu mať ju už aj vopred namontovanú.

Novorodenec a jeho chute

Vaše práve narodené bábätko rozoznáva iba štyri základné chute: sladkú, slanú, horkú a kyslú. Majte na pamäti, že len sladká vyvoláva sací a prehĺtací reflex. Zvyšné tri spôsobia slinenie a plač.

Môže aj malé dieťa žiarliť?

Odpoveď znie ÁNO! Je to síce prekvapujúce, ale skúsené mamičky to už spozorovali – dieťa sa energicky tlačí medzi rodičov ktorý sa bozkávajú a rozplače sa, keď mama berie na ruky staršieho súrodenca. Toto správanie je u detí ktoré majú sedem alebo osem mesiacov. Ide v podstate o strach dieťaťa ktoré sa bojí aby neprišlo o mamu alebo otca, nechce byť vylúčené alebo samé. Čo teda robiť? Vezmite svoju ratolesť občas k sebe, pomaznajte sa, ale všetko s mierou. Nemôžete predsa všetok voľný čas podriadiť malému žiarlivcovi.

Soliť či nesoliť?

Rozhodne nesoliť, lebo soľ zaťažuje obličky bábätka. Pokrmy sa preto nemajú prisoľovať minimálne do dovŕšenia jedného alebo aj dvoch rokov.